Kuriantiems išmanius namus reikalingi išmanūs elektrikai

Naujų biurų, pramonės objektų ir gyvenamųjų namų statybų užsakovams šiandien nebeužtenka elektros instaliacijos specialistų, kurie tik išvedžiotų laidus ir prisuktų jungiklius. Daiktų internetas, išmanūs įrenginiai, elektros instaliacijos komponentai ir ištisos apšvietimo, vėdinimo, šildymo sistemos, kurias galima programuoti, sujungti į bendrą tinklą ir valdyti pasitelkus išmanius įrenginius, tokius kaip telefonai ar planšetės, atveria naujas galimybes privatiems vartotojams ir verslui.

r šiandien Lietuvos elektros meistrai yra pasirengę tokiems iššūkiams, kurie neišvengiamai kyla kartu su taip vadinama 4-ąja pramonės revoliucija?

Į šį klausimą atsakymo buvo ieškoma III-iajame Lietuvos elektros instaliacijos meistrų čempionate, vykusiame KTU „Santakos slėnyje“. Devynios komandos, tarp kurių buvo ir du KTU bei Šiaulių valstybinės kolegijos studentų penketukai, čempionato metu net 4 valandas sprendė sudėtingus elektros instaliacijos uždavinius ir kūrė sprendimus išmaniems namams.

„Užduotys kasmet sunkėja, o šiemet jos buvo itin inovatyvios. Užduotys buvo kuriamos atsižvelgiant į 2017 m. Lietuvoje įsigaliosiančius reikalavimus, pagal kuriuos visi naujai statomi namai turės būti A klasės. Užduotyse buvo naudojami nauji efektyvumo valdikliai, tapę nemenku iššūkiu čempionato dalyviams, mat, ne visiems iki šiol teko su tokiais įrenginiais susidurti“, – sako energetikos profesijos mokytojas ir čempionato komisijos pirmininkas Gediminas Isoda.

„Savo namuose pakeisti jungiklį, pakabinti šviestuvą gali bet kuris vyras ar net moteris, tačiau šiandien iš elektros meistro tikimasi kur kas daugiau – jis privalo žinoti naujausias technologijas ir mokėti jas pritaikyti. Šiuolaikinis elektrikas turi net mokėti programuoti, nes skaitmenizacija ir programavimas tampa neatsiejama elektros ūkio dalimi visose srityse: nuo privataus išmanaus namo iki gamyklų, ligoninių ar viešbučių“, – pažymi G. Isoda.

Skaityti visą straipsnį